Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym możliwe jest między innymi poprawne wyświetlanie elementów strony, zapamiętywanie sesji użytkowników. Dodatkowo na stronie znajduje się skrypt Google Analytics oraz PIWIK (statystyki oglądalności). Znajdują się również skrypty przycisków serwisów społecznościowych Facebook, Twitter i Google+ oraz YouTube, które również mogą zapisywać ciasteczka.

AVRFusesCalc

 

"AVRFusesCalc” to program, dzięki któremu w prosty sposób można ustawić fusebity oraz lockbity w procesorach ATmega i ATtiny firmy Atmel. Aby móc ustawiać fusebity należy mieć zainstalowany w systemie program “avrdude” wraz z potrzebnymi bibliotekami.

“AVRFusesCalc” rozpoznaje podłączony mikrokontroler i wczytuje jego ustawienia, bez względu na prędkość taktowania. Potrafi również określić, jaki protokół programowania, SPI lub TPI, jest wymagany do komunikacji z mikrokontrolerem.

Fusebity można ustawiać na dwa sposoby.

Pierwszy to tak zwane „Fusebity uproszczone”. Korzystając z tej opcji można ustawić prędkość taktowania zewnętrznego lub wewnętrznego. Można też włączyć lub wyłączyć niektóre bity, np. JTAG, CKDIV8. Ważne jest to, że na 99,99% nie zablokujemy procesora korzystając z fusebitów uproszczonych. Nawet ustawienie zegara na częstotliwość 128 kHz plus podział jej przez 8 (CKDIV8), nie przeszkodzi programowi w poprawnym rozpoznaniu mikrokontrolera. Jest to idealne rozwiązanie dla osób początkujących, którym zależy tylko na ustawieniu taktowania i które nie mają jeszcze dostatecznej wiedzy na temat fusebitów w procesorach AVR.

Drugi sposób to fusebity dla zaawansowanych. Korzystając z tej opcji, należy posiadać wiedzę na temat poszczególnych bitów dostępnych w konkretnym mikrokontrolerze. Nierozważne włączenie   lub wyłączenie jakiegoś bitu może doprowadzić do zablokowania procesora, a dokładnie uniemożliwienia powtórnego zaprogramowania, np. wyłączenie linii reset (RSTDISBL). W zależności od podpiętego mikrokontrolera mamy dostęp do fusebitów typu Low, High lub Extended oraz do lockbitów. Włączenie konkretnego bitu sprowadza się do „zaptaszkowania” pola nad nazwą interesującego nas bitu. Oprócz ustawiania konkretnych bitów, można skorzystać z rozwijanych list umożliwiających ustawienie kilku bitów równocześnie, np. w celu wybrania taktowania.

Poza ustawianiem w tej zakładce fusebitów i lockbitów istnieje też możliwość wgrania „wsadu” do mikrokontrolera oraz odczytania „wsadu” z mikrokontrolera i zapisania go do pliku. Możliwe jest również przywrócenie fabrycznych ustawień fusebitów, oraz skasowanie pamięci mikrokontrolera.

Na chwilę obecną program został przetestowany tylko na programatorach zgodnych z USBAsp. Dlatego też proszę o informację, jak wygląda współpraca aplikacji z innymi programatorami.

 

Wymagania systemowe: komputer Mac z procesorem Intel, system opreacyjny min.  Mac OS X  10.10

 

 

Download AVRFusesCalc

 

Historia:

  • v 1.0.3 (10.2016)

         Uaktualnienie programu dla macOS 10.12 (Sierra)

         Usunięcie błędów związanych z panelem preferencji.

  1. v 1.0.2 (03.2016)

Uaktualniono bazę obsługiwanych mikrokontrolerów. Zostały dodane: ATmega 48PB, ATmega 88PB, Atmega168PB, ATtiny 28, ATmega 32M1,AT90s2333.

Program został przygotowany do pracy z "avrdude" w wersji 6.3.

Naprawiony błąd zapisu preferencji programu.

  • v 1.0.1 (02.2016)

Dodano możliwość wpisywania ścieżki dostępu do "avrdude". Do tej pory można było tylko wybierać ją poprzez okno dialogowe.

Naprawiono błąd powodujący niewłaściwe odczytywanie fusebitów w sytuacji,  gdy aplikacja została uruchomiona na jednym koncie użytkownika,

a następnie przełączono się na inne konto użytkownika. Po przełączeniu i uruchomieniu na nim aplikacji, występował błąd odczytu fusebitów.

  • v 1.0 (01.2016)

Pierwsza oficjalna dystrybucja

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież